do początku mapa serwisu kontakt  
Jak wygląda terapia?

 

Klient: Mam problem. Marzę o wielkiej miłości, a cały czas jestem sam.

Terapeuta: Fajnie jest marzyć, a jeszcze fajniej realizować swoje marzenia. Jak myślisz, co nie pozwala ci zrealizować twoich marzeń?

K: We wszystkich kobietach odkrywam jakiś feler. To są oczywiście różne rzeczy, ale to właśnie nie pozwala mi się zakochać.

T: A więc wszystkie kobiety mają jakiś feler. Jak myślisz, co musiałoby się stać, żebyś w jakiejś kobiecie nie odkrył żadnego feleru?

K: To musiałaby być taka kobieta, której mógłbym w pełni zaufać.

T: Zaufać?

K: No tak. Wiesz, wydaje mi się, że kobietom nie można ufać. Boję się, że one po prostu zrobią coś takiego, że wyjdę na głupka albo stanie się jeszcze coś gorszego.

T: A więc można powiedzieć, że nie ufasz kobietom i boisz się tego, co mogą zrobić?

K: Tak.

T: Co myślisz o tym, żebyśmy na ten moment odłożyli twoje marzenia o wielkiej miłości na bok, a zajęli się twoim brakiem zaufania i lękiem wobec kobiet, co wydaje mi się rzeczywistym problemem do pracy?

K: Nigdy tak o tym nie myślałem, ale to co mówisz przekonuje mnie.

 

Źródło: „Gestalt. Magazyn psychoterapeuty” – fragment artykułu Jacka Pierzchały.

 

Sesje terapeutyczne to rozmowa klienta z terapeutą. Klient opowiada o swoim problemie, a terapeuta zadaje pytania, które pogłębiają jego perspektywę. Dzięki temu klient w pełni może zrozumieć, w czym leży przyczyna zgłaszanej trudności. W trakcie takiej rozmowy często pojawiają się u klienta różne emocje, których po pierwsze staje się on bardziej świadomy, a po drugie które może wyrazić do terapeuty, a w dalszej perspektywie do osób ze swojego życia. Takie wewnętrzne, emocjonalne „odblokowanie” powoduje lepsze samopoczucie. Sesje odbywają się w atmosferze bezpieczeństwa, zaufania, dbałości o granice klienta i szacunku do jego osobistych przekonań.